To już szósty rok z rzędu, gdy Veeam znalazł się w gronie najlepszych firm na rynku oprogramowania do ochrony danych i trzeci raz, gdy jest liderem magicznego kwadratu Gartnera!!
W Komputronik Biznes doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa danych naszych Klientów, dlatego stale monitorujemy trendy w wybranych obszarach technologii IT i z wielką uwagądobieramy partnerów technologicznych. W zakresie rozwiązania software’owych klasy enterprise do ochrony danych od wielu lat jesteśmy parterem Veeam, a w 2018 roku zostaliśmy nagrodzeni przez Veeama prestiżową nagrodą Najlepszego Partnera Roku. Stale rozwijamy kompetencje projektowe i wdrożeniowe naszych inżynierów – posiadamy wymagane certyfikaty, bierzemy udział w autoryzowanych szkoleniach, posiadamy własne środowisko testowe.

„Magiczny” kwadrat Gartnera
Czym jest magiczny kwadrat Gartnera? Jest on raportem przygotowywanym przez analityczno-doradczą firmę Gartner o międzynarodowym zasięgu (działa obecnie w 80 krajach). Jego celem jest określenie pozycji danego producenta IT w wybranej części rynku w zależności od innych firm proponujących konkurencyjne rozwiązania.
Podsumowanie raportu, diagram, składa się z czterech pól oraz dwóch osi:

Oś pionowa określa możliwości wdrożeniowe swoich pomysłów przez danego producenta, zaś oś pozioma to ocena spójności wizji danej firmy. Jeśli zaś chodzi o kwadraty to najważniejszy z nich należy do Liderów (Leaders), czyli grupy firm oferujących najszybciej i najbardziej spójne rozwiązania dla swoich klientów. Wizjonerzy (Visionaries) to firmy, które wiedzą co robić, ale brakuje im środków do realizacji celów. Challengers’om (Challengers) sprawnie idzie realizacja pomysłów, gdy je już posiadają, jednak często problemem jest ich brak. Niszowi producenci (Niche players) to producenci, którzy albo się nie rozwijają, albo są ograniczeni w inny sposób.
Raport Gartnera “Backup and Recovery Software Solutions For Enterprise” na rok 2022 Opublikowany pod koniec lipca 2022 roku raport o rozwiązaniach software’owych klasy enterprise do ochrony danych, jasno pokazuje, że w tym roku zwycięzcą po raz trzeci został Veeam. Ich wizja rozwiązania, możliwości finansowe, biznesowe oraz organizacyjne przyczyniły się do utrzymania pozycji lidera w tym segmencie rynku.

Jak napisano w samym raporcie: „Ochrona środowisk hybrydowych, SaaS i multicloud, przygotowanie na ataki typu ransomware oraz potrzeba uproszczenia systemów do tworzenia kopii zapasowych i zarządzania nimi zmuszają liderów I&O do przeprojektowania ich infrastruktur backupowych i odkrywania innych rozwiązań.” Oznacza to, że większość oferowanych dotychczas produktów nie było w stanie w sposób kompleksowy i dostateczny zabezpieczyć środowisk przed
cyber-zagrożeniami. Ich rozwiązania musiały przejść całkowitą zmianę lub ewoluować i dostosować się do nowych warunków rynkowych. Dzisiejszy rynek wymaga od oprogramowania backupowego zabezpieczania kontenerów, integracji z chmurami publicznymi, wykrywania zgodności danych i możliwych występujących w nich anomalii. Coraz mniejsze ma znaczenia czy rozwiązanie jest fizycznym urządzeniem, aplikacją czy usługą.
cyber-zagrożeniami. Ich rozwiązania musiały przejść całkowitą zmianę lub ewoluować i dostosować się do nowych warunków rynkowych. Dzisiejszy rynek wymaga od oprogramowania backupowego zabezpieczania kontenerów, integracji z chmurami publicznymi, wykrywania zgodności danych i możliwych występujących w nich anomalii. Coraz mniejsze ma znaczenia czy rozwiązanie jest fizycznym urządzeniem, aplikacją czy usługą.
Gartner definiuje przewagi Veeam
Firma Veeam prowadzi w rankingu dzięki swojej platformie składającej się z takich rozwiązań jak Veeam Backup & Replication oraz Veeam One służącym do monitorowania i analizy backupów. Dzięki zastosowaniu konstrukcji modułowej możliwym stało się przez nich tworzenie kopii w środowiskach chmurowych oraz uproszczenie procesów Dissaster Recovery. Ponieważ Veeam jest firmą o międzynarodowym zasięgu, coraz większą częścią ich rzeszy klientów stanowią przedsiębiorstwa klasy Midmarket i Enterprise. W tym roku Veeam dostarczył aż 30 aktualizacji dla swoich produktów oraz wtyczek dla ośmiu swoich OEMowych partnerów. Ważnym elementem są także wprowadzone przez nich uniwersalne licencje, które zastąpiły te socketowe, zintegrowanie aplikacji Kasten z repozytorium backupowym Veeam 11 oraz dodanie obsługi AWS S3 Glacier i S3 Glacier Deep Archive.
Gartner zaznacza, że najsilniejszymi stronami Veeama jest obsługa klientów zarówno tych najmniejszych, jak i największych, którzy niezależnie od swojej wielkości i położenia geograficznego korzystają z tej samej bazy kodu oprogramowania. Kolejną zaletą systemu Veeam jest obsługa kontenerów Kubernetes, dzięki przejęciu i zintegrowaniu funkcji firmy Kasten w październiku 2020 roku ze swoim podstawowym repozytorium Veeam Scale-out, zapewniono solidną obsługę obciążeń opartych na kontenerach. Veeam Platform integruje się z szeroką gamą platform, serwerów, macierzy i aplikacji oraz wszystkimi głównymi dostawcami usług chmury publicznej w celu obsługi centrów danych, chmury i zastosowań brzegowych.
Oferta Veeam
W swoim portfolio Veeam oferuje 3 podstawowe produkty:
- Veeam Backup & Replication - flagowy produkt Veeam dostarczający pewności dostępności dla każdej chmury, maszyny wirtualnej, fizycznej i Kubernetesa. Dzięki swojej prostej w obsłudze konsoli zarządzania można łatwo osiągnąć szybkie, elastyczne i niezawodne tworzenie kopii zapasowych i ich odzyskiwanie, a także archiwizację i replikację
- Veeam Backup for Microsoft Office 365 - eliminuje ryzyko utraty danych dla Office 365, w tym Exchange Online, SharePoint Online, OneDrive dla Firm i Microsoft Teams
- Kasten K10 – to kompletna platforma do ochrony danych w chmurze, która zapewnia łatwe w użyciu, skalowalne i bezpieczne rozwiązanie do backupu Kubernetesa (w tym OpenShift)
Od 1 stycznia 2021 obowiązuje nowe licencjonowanie uniwersalne mierzone licencją per każde obciążenie wymagające ochrony danych tzw. VUL (Veeam Universal License). Jedna licencja VUL umożliwia ochronę dowolnego obciążenia:
- 1 maszyna wirtualna
- 1 instancja / maszyna wirtualna w chmurze
- 1 baza danych lub aplikacja
- 1 serwer fizyczny
- 3 laptopy / stacje robocze
- 500 GB danych nieusystematyzowanych
Komputronik Biznes partnerem Veeam
Komputronik Biznes od wielu lat jest autoryzowanym parterem Veeam. Posiadamy certyfikowaną kadrę inżynierów, którzy ukończyli m. in. szkolenia Veeam Availability Suite v11: Configuration and Management (VASv11CM) i którzy z powodzeniem od lat wdrażają wymienione rozwiązania. Realizujemy wdrożenia nowych instancji Veeam u Klientów w całej Polsce i praktycznie w każdym segmencie gospodarki. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie dobierając i optymalizując licencje pod jego bieżące i przyszłe potrzeby tak aby zapewnić bezpieczeństwo danych i ciągłość działania realizowanego biznesu.